Okazje.info
Pobieranie danych...
0
Filtry kabinowe - do czego służą?

Filtry kabinowe w ofercie sklepu MOTOFAN. Polecamy filtry kabinowe FILTRON, WIX FILTERS, MANN FILTER, BALDWIN, SF-FILTERCo to takiego filtr kabinowy, przeciwpyłkowy?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że ich pojazd jest wyposażony w filtr powietrza kabiny tzw. filtr kabinowy lub przeciwpyłkowy. Znacznie mniej nie wie gdzie ten filtr jest i jak go wymienić. Jednak filtry kabinowe zostały zastosowane po raz piwerwszy w połowie lat 80-tych i obecnie są wykorzystywane w ponad 90% nowych samochodów osobowych i ciężarowych. Jedną z przyczyn braku wiedzy jest to, że filtry kabinowe są zamontowane m.in. za schowkiem lub na podszybiu. W 99% nie sa one widoczne i zwykle trudno je znaleźć, jeśli nie wiesz dokładnie, gdzie szukać. Niektóre pojazdy hybrydowe posiadają nawet osobny filtr powietrza kabiny dla hybrydowego systemu chłodzenia baterii w tylnej części przedziału pasażerskiego. Usytuowanie filtra, procedura wymiany i zalecane okresy serwisowe zazwyczaj można znaleźć w większości instrukcji obsługi pojazdu. Ale wielu kierowców nigdy tam nie zagląda więc nie zdaje sobie sprawy z istnienia tych filtrów.

 


Czy filtr kabinowy ochroni nas przed smogiem?

Zadaniem filtra kabinowego jest zatrzymywanie drobinek kurzu, pyłków, alergenów i szkodliwych zanieczyszczeń powietrza  i nawet wielu zanieczyszczeń z przedziału pasażerskiego. Istnieją dwa rodzaje filtów kabinowych - filtry zwykłe zatrzymujące kurz i pyłki oraz filtry z węglem aktywnym zatrzymujące dodatkowo nieprzyjemne zapachy. Zwykłe filtry kabinowe zatrzymują zanieczyszczenia o wielkości do 0,3 mikrona, w tym takie rzeczy jak pyłki, bakterie, zarodniki pleśni, nawet sadze i dym spalin. Większość filtrów zatrzymuje 100% wszystkich cząstek, które są wieksze niż 3 mikrony a od 95% do 99% cząstek od 1 do 3 mikronów. filtry kabinowe z węglem aktywnym służą dodatkowo do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń powietrza. Niektóre z tych filtrów mogą być nawet lekko pachnące, aby zwiększyć komfort  jazdy. Interwał wymiany zalecany jest zwykle raz na 15.000 do 30.000 km lub raz w roku. Co się stanie, jeśli filtr jest niewymieniany? W filtrach kabinowych węglowych zdolność absorbowania zapachów drastycznie zmniejsza się juz po roku użytkowania. Filtr się zapycha i materiał filtracyjny nie jest juz w stanie przepuścić świeżego powietrze do wnętrza pojazdu co powoduje wpływ na wadliwe działanie klimatyzacji i parownika. Innym i znacznie groźniejszym skutkiem braku wymiany filtra kabinowego jest rozwój na jego powierzchni pleśni, grzybów i bakterii. Żywotność filtrów powietrza kabiny będą się różnić w zależności od warunków pracy. Jazda po zakurzonych drogach szutrowych czy wiejskich spowoduje szybsze zużycie się filtra niż jazda w podmiejskim otoczeniu. Innym skutkiem braku wymiany filtra są nieprzyjemne zapachy wewnątrz kabiny i parowanie szyb. Uwzględniając wszystkie zalety filtra kabinowego można śmiało powiedzieć, że jego wpływ na nasze zdrowie jest nieoceniony ale jednocześnie niedoceniony. Wielu kierowców nie przywiązuje szczególnej uwagi do regularnych wymian filtra, co znacząco wpływa na zdrowie kierowcy i pasażerów. 

 


O czym powinniśmy pamiętać mając doczynienia z filtrem kabinowym?

  1. Przy każdej wymianie filtra kabinowego spisuj obecny stan licznika kilometrów i przestrzegaj regularnych wymian. Unikniesz niedogodności jakie niesie ze sobą brak wymiany filtra kabinowego a będziesz się cieszył wysokim komfortem podróżowania. 
  2. Stosowanie filtrów kabinowych to bariera dla smogu, pyłków i alergenów, związków chemicznych

W ofercie sklepu MOTOFAN znajdziesz bardzo szeroki wybór filtrów kabinowych, przeciwpyłkowych do zastosowania w samochodach osobowych, ciężarowych, maszynach budowlanych i rolniczych, przemyśle. Oferujemy filtry kabinowe WIX FILTERS, FILTRON, SF-FILTER, MANN FILTER, MAHLE, Jura HIFI.


Filtry kabinowe Kategorie

[%carousel%]
Kontakt ze sklepem

W przypadku wątpliwości w doborze filtra bardzo prosimy o kontakt.